Do oblasti pôsobenia učiteľky v materskej škole pri zdravotníckom zariadení patria aj odborné konzultácie s rodičmi chorého alebo zdravotne oslabeného dieťaťa (pedagogické poradenstvo).
V praxi je zaužívaná každodenná komunikácia učiteliek s rodičmi, ktorí sú hospitalizovaní spoločne s deťmi. Tieto rozhovory postupne strácajú formálny charakter. Medzi rodičmi a učiteľkami sa utvárajú trvalejšie a osobnejšie vzťahy, najmä v prípadoch, keď je pobyt detí v nemocnici dlhodobý alebo opakovaný – napríklad na onkologickom a internom oddelení.
Obsahová náplň celej spolupráce sa konkretizuje vzhľadom na aktuálny zdravotný stav a potreby chorého dieťaťa. Poradenská činnosť obsahuje individuálne výchovné poradenstvo, pedagogickú a zdravotnú osvetu. Individuálne výchovné poradenstvo spočíva v nasmerovaní rodičov na účinné výchovné postupy z hľadiska humanisticky orientovanej výchovy. Citlivo, taktne, krok za krokom pomáhame rodičovi objaviť v jeho dieťati silné stránky osobnosti, ktoré je potrebné využiť v rámci vytvárania ich adekvátneho prístupu a všestranného rozvoja dieťaťa. Aj dobrá snaha rodiny pomôcť môže byť bez účinku, ak jej členovia nevedia uplatniť vhodné prístupy k svojmu chorému alebo zdravotne oslabenému dieťaťu.
Kvalitatívna úroveň spolupráce je v prvom rade podmienená úrovňou profesionálnej etiky a stupňom osobnostnej zrelosti konkrétnych osôb pedagogického kolektívu školy, vrátane riaditeľky. Závažným etickým princípom výchovného poradenstva ako aj celej dobre fungujúcej spolupráce materskej školy s rodinou je, že učiteľka zachováva mlčanlivosť o konkrétnej rodine. Učiteľka v žiadnom prípade nepodáva rodičom informácie o zdravotnom stave ich dieťaťa.
Okrem spolupráce učiteliek s rodičmi hospitalizovaných detí, je nevyhnutná každodenná spolupráca so zdravotníckym personálom a v prípade potreby aj s klinickým psychológom, klinickým logopédom, sociálnou sestrou.
x
ODKAZY PRE RODIČOV
V súlade s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ohľadom Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, uverejňujeme nasledovné odkazy na linky pomoci:
- linka detskej dôvery http://www.linkadeti.sk/domov
- linka dôvery Nezábudka https://www.linkanezabudka.sk
- internetové linky dôvery https://ipcko.sk http:www.stalosato.sk/ http://nenormalne.sk
- linka detskej istoty http://www.ldi.sk
- online poradňa (LIVECHAT) pomoci obetiam trestných činov, ktorej ikonka sa nachádza v pravom spodnom rohu na stránke https://www.prevenciakriminality.sk
- psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením https://dobralinka.sk/
x